КМҚК «Риддер тарихи-өлкетану музейі»

сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы 2022 жылға

Есеп беру

Сыбайлас жемқорлық – жағымсыз құбылыс. Ол қоғамның іргетасын бұзады, дамуға қауіп төндіреді, мемлекеттік органдарға деген сенімнің төмендеуіне ықпал етеді, экономиканы, қоғамның имандылығын бұзады. Бұл сізге және маған байланысты – біз қай мемлекетте өмір сүреміз: адал ма, әлде жемқор ма? Яғни, біз өмір сүріп жатқан орта, қоғам өзімізге, ұрпағымызға байланысты.

2022 жылға Шығыс Қазақстан облысының мәдениет саласында қоғамда сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастырудың кешенді жоспарын іске асыру шеңберінде Риддер тарихи-өлкетану музейінде келесі жұмыстар аяқталып, жүзеге асырылды:

1. Ұжымда сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру
  2. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг
  3. Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін ішкі талдау
  4. Корпоративтік және этикалық құндылықтарды арттыру

Тоқсан сайын қызметкерлерге арналған семинарда сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін ішкі талдау нәтижелері бойынша ақпараттар (талдамалық есептер) ұсынылды), мемлекеттің сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатын насихаттауға және  мемлекеттік қызметшілердің оң имиджін қалыптастыру мақсатында сыбайлас жемқорлықтың алдын алуға бағытталған іс-шаралар мен кездесулер өткізілді.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жұмысының ашықтығын қамтамасыз ету және сыбайлас жемқорлықтың алдын алу бойынша қабылданып жатқан шаралар туралы халықты хабардар ету мақсатында ОК, Facebook, Instagram парақшаларында әлеуметтік желілер кеңінен пайдаланылуда, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы хабарламалар мен бейнероликтер жариялануда.

«Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!» көрмесі өз жұмысын жалғастыруда. Жаңадан қабылданған қызметкерлерге семинар, Қазақстан Республикасының 2022-2026 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат тұжырымдамасының негізгі бағыттары бойынша, сыбайлас жемқорлықтың жолын кесу және мемлекеттік қызметшілердің Әдеп кодексімен таныстыру бойынша түсіндірме әңгімелері өткізілді. Риддер тарихи-өлкетану музейінің КМҚК «РТӨМ» басшысы Қазақстан Республикасының «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Заңының талаптарын орындау мақсатында сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулерді қабылдау туралы келісімге қол қойды.

Бұрын сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған тұлғаларды (қызметкерлерді) анықтау мақсатында жыл сайын мониторинг жүргізіледі. Бекітілген кестеге сәйкес жұмыс тобы құрылып, ұйым қызметіндегі сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне ішкі талдау жүргізілді. Жүргізілген жұмыстардың қорытындысы бойынша заң бұзушылықтар анықталмады және ұсыныстар берілді. Жоспарға сәйкес бухгалтерлік есеп деректері, бастапқы есепке алу құжаттарының бар болуы және дұрыстығы, мемлекеттік сатып алулар бақыланады.

Жоспар бойынша маусым айында комплаенс қызметкері Уалиханова Н.Е. «Риддер тарихи-өлкетану музейі» КМҚК «Мемлекеттік қызметшілердің қызмет этикасы кодексін» әзірлеп, бекітті.

Комплаенс офицер қызметкері Уалиханов Н.Е. семинар дайындығынан өтіп, сертификат алды. Есепші Юрочкина С.Б., кәсіподақ төрағасы Путинцева Е.В., маман Никифорова С.В. қараша айында келісім комиссиясының шешімімен оқудан өтті сертификат алды.

2022 жылдың 22 қазанында Риддер деңгейінде мемлекеттік қызметті аттестаттау өтті, аттестаттау комиссиясының жұмысына облыстық жергілікті кәсіподақ ұйымының өкілдері және Риддер қаласының мәдениетін және тілдерін дамыту, дене шынықтыру және спорт саласы мамандарына қатысты. Тестілеу сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет, мемлекеттік қызметшілер кодексі бойынша сүрақтарды қамтыды.

РТӨМ-де азаматтардың өтініштеріне пошта жәшігі қойылып, күнделікті мониторинг жүргізіледі. 2022 жылдың есепті кезеңінде КМҚК- «Риддер тарихи-өлкетану музейі» не «Азаматтардың барлық өтініштерін қабылдау және өңдеудің бірыңғай платформасы» электронды электронды поштасына азаматтардан өтініштер түскен жоқ. Мүдделер қақтығысын шешу мақсатында музей мамандарының мемлекеттік қызметшінің этикасын бұзғаны және қолданыстағы заңнаманы бұзғаны туралы мәліметтерді анықтау мақсатында азаматтардың арыздары мен өтініштеріне ай сайын талдау және мониторинг жүргізіледі.

Моральдық-психологиялық ахуалды анықтау мақсатында қызметкерлер арасында анонимді сауалнама. Ешқандай бұзушылық анықталған жоқ.

Қараша айында Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына және «Қазақстан Республикасының 2022-2026 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат тұжырымдамасына» өзгерістер мен толықтырулар енгізу мәселелері талқыланып, музей ұжымы «Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі 2022-2026 жылдарға арналған тұжырымдамасын» іске асыру бойынша шаралар қабылдау туралы шешім қабылдады. Тұжырымдаманы, сондай-ақ Мемлекеттік жоспарлау жүйесі белгілеген тәртіппен және мерзімдерде Тұжырымдаманы іске асыру барысы туралы ақпаратты ұсынады.

Музей ұжымы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған мемлекеттік саясатты қолдайды.

2023 жылы қоғамда сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру және құқық бұзушылықтардың жолын кесу жұмыстары жалғасады.

Орындаушы

Андреева О.В.